Sumatra

Wakacje w Indonezji

Sumatra to szósta po względem powierzchni wyspa na świecie i miejsce które należy obowiązkowo zaliczyć podczas podróży po Indonezji. Na Sumatrze spotkamy najbujniejszą roślinność i największą różnorodność świata zwierząt spośród wszystkich indonezyjskich wysp. Wyspa pokryta jest w większości tropikalnymi lasami, jeśli więc jesteś miłośnikiem przyrody Sumatra jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jeśli szukamy cichszego, bardziej oderwanego od cywilizacji miejsca niż Bali czy Jawa, to Sumatra będzie na pewno najlepszym wyborem.

Pierwszym miejscem na wyspie, w którym warto się już na początku zatrzymać jest miasto Medan. Większość jego architektury posiada silne wpływy holenderskiej kultury. Samo miasto jest natomiast jednym z większych w całej Indonezji. Jeśli zdecydujemy się na nieco dłuższy pobyt w mieście warto zaliczyć takie atrakcje jak: most kolejowy Tit Gantung, wieża wodna, Pałac Maimun czy też Muzeum Wojskowe Bukit Barisan. Dotarcie do miasta nie powinno nam przysporzyć większych problemów. Miasto ma bowiem dość spore lotnisko oferujące połączenia z Dżakartą oraz Singapurem. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest niewątpliwie piękne miasto Berastagi znajdujące się kilkadziesiąt kilometrów jazdy od Medan. Nad miastem górują dwa wulkany - Gunung Sinabung i Gunung Sibayak. Berastagi jest więc idealnym miejscem na Sumatrze dla wielbicieli górskich wspinaczek. Samo miasto słynie natomiast z owoców, warzyw i kwiatów.

Innym punktem na naszej mapie podróży po Sumatrze powinno być jezioro Toba. To malownicze jezioro, położone na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza, znajduje się w odległości niespełna 200km od Medan. Jezioro otacza wyspę Samosir, a w jego pobliżu naszym oczom ukażą się niesamowite widoki gór pokrytych plantacjami tytoniu, gumy oraz oleju palmowego. Sumatra jest domem dla wielu zwierząt w tym wielu endemicznych i zagrożonych wymarciem jak: tygrys sumatrzański, orangutany, nosorożce czy słonie. Innym jeziorem wartym zobaczenia jest położone na południowej Sumatrze w górach Barisan Danau Toba. Oferuje ono niezwykle spokojną atmosferę i niezwykłe widoki odwiedzającym je turystom.