Jawa

Wakacje w Indonezji

Mimo, iż najpopularniejszym miejscem wycieczek w Indonezji jest Bali to wyspa Jawa kryje w sobie wcale nie mniej interesujących miejsc. Wyspę można z powodzeniem określić jako krainę wulkanów, bowiem tak wielu nie znajdziemy na żadnej innej wyspie w całej Indonezji. Pierwszym z nich jest zlokalizowany we wschodniej części wyspy szczyt Bromo, który tak naprawdę jest wulkanem otoczonym przez pustynię i niezwykle piękne krajobrazy. Mimo, iż jest on wulkanem czynnym, to jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Kolejnym miejscem wartym uwagi we wschodniej części wyspy Jawa jest Kawah Ijen. Jest to na co dzień aktywny wulkanicznie krater, który co ciekawe funkcjonuje również jako kopalnia siarki. Znajduje się on w Parku Narodowym Ijen. Wartym uwagi jest tu niezwykłe niebiesko-zielone jezioro otoczone przez krajobraz wypełniony oparami siarki. Innym miejscem we wschodniej Jawie obok którego nie sposób przejść obojętnie jest plaża Balekambang. W jej pobliżu znajdują się trzy niewielkie wysepki, z których dwie połączone są mostem. Na wysepkach znajdziemy między innymi hinduskie świątynie założone przez lokalną społeczność.

Jeśli przemieścimy się w zachodni rejon wyspy Jawa znajdziemy miejsce obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jest nim bowiem Park Narodowy Ujung Kulon, który został umieszczony przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. Wybór ten nie jest bowiem przypadkowy. To właśnie tutaj znajdziemy zagrożony wymarciem gatunek nosorożca Jawajskiego. W samym parku poza podziwianiem naturalnego piękna będziemy mieli szanse na zobaczenie wielu innych, zagrożonych wymarciem gatunków zwierząt. W sąsiedztwie parku można również dostrzec owiany złą sławą wulkan Krakatau, którego erupcja w 1883 roku była największą w historii.

Kolejnym miejsce wartym uwagi na wyspie Jawa są świątynie Borobudur i Prambanan. Zespół świątynny można z powodzeniem odwiedzić w trakcie jednodniowej wycieczki ze stolicy Indonezji. Obie świątynie pochodzą z czasów, gdy zarówno hinduizm jak i buddyzm były dominującymi religiami w tym regionie. Warto przy tym wspomnieć świadkami jak wielu trudnych wydarzeń były te zabytkowe budowle, przetrwały one bowiem zarówno ataki terrorystyczne jako również całe serie erupcji wulkanicznych.
Podsumowując wyspa Jawa może dostarczyć atrakcji dla przebywających turystów na wiele długich dni. Komunikacja ze stolicy Indonezji nie powinna nikomu przysporzyć większych kłopotów i dlatego po prostu nie można nie wybrać się w te okolice podczas wypoczynku w Indonezji.