Borneo

Wakacje w Indonezji

Kolejnym miejscem wartym uwagi podczas podróży do Indonezji jest tropikalna wyspa Borneo. Jest to trzecia co do wielkości wyspa na naszym globie. Jej obszar podzielony jest między trzy republiki: Brunei, Indonezji i Malezji jednak zdecydowana jest większość - część środkowa i południowa nosząca również nazwę Kalimantan należy do Indonezji.Borneo to tak naprawdę niesamowite połączenie rajskiej wyspy z nowoczesnym i rozwiniętym centrum miejskim.

Oglądając wyspę z satelity rzucającym się w oczy obrazem są ogromne tereny lasów deszczowych. Niestety z każdym rokiem ich obszar zminiejsza się w niezwykle szybkim tempie. Co ciekawe lasy deszczowe na Borneo są uważane za najstarsze na naszej planecie. Znane są one ze swojej różnorodności biologicznej - zobaczymy tu setki różnych gatunków roślin i zwierząt, z których część można znaleźć tylko w tym miejscu. Jednym z przykładów takiej niezwykłej rośliny może być Raflezja Arnolda. Znana również jako "trupi kwiat" roślina spotykana na tej indonezyjskiej wyspie jest uważana za największy kwiat na świecie. Na wyspie nie brakuje również wielu unikalnych zwierząt, takich jak: karłowate słonie, wiele gatunków ptaków czy niezwykle rzadki lampart z Borneo. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu udało się naukowcom odkryć nieznane do tej pory gatunki tego zwierzęcia. Lamparty na tej wyspie różnią się od swoich kuzynów z innych rejonów świata, bowiem ich umaszczenie jest znacznie ciemniejsze przez co czasami noszą nazwę "lampartów zachmurzonych". Innym gatunkiem charakterystycznym tylko dla tego terenu jest zagrożony wyginięciem orangutan borneański.

Pobliskie jaskinie są również miejscem wartym odwiedzenia. Możemy w nich znaleźć niespotykanie nigdzie indziej na świecie gatunki nietoperza Dayak Fruit. Natomiast najpopularniejszym zwierzęciem, będącym w pewnym sensie symbolem Borneo jest orangutan. Właśnie na Borneo znajduje się najwyższy szczyt południowo-wschodniej Azji o nazwie Mount Kinabalu. Jego wysokość to 4096 m, jednak znajduje się on już na terenie Malezyjskim wyspy. Jednak mimo wszystko warto poświęcić swój czas na jego zdobycie, gdyż widoki ze szczytu naprawdę zapierają dech w piersiach. Osoby mające nieco więcej czasu mogą się nawet zdecydować na safari po Borneo. Dzięki temu możliwe będzie zobaczenie wszystkich najciekawszych miejsc na wyspie, jednak tutaj należy liczyć się ze znacznie większymi kosztami takiej atrakcji.