Celebes

Wakacje w Indonezji

Wyspa Celebes sąsiadująca z Borneo, znana również jako Sulawesi to kolejna z wysp Indonezji. Wartym uwagi jest jej obszar, który plasuje ją na jedenastym miejscu na świecie. Wyspa składa się z charakterystycznych czterech górzystych półwyspów. Północny półwysep tworzą głównie wulkany, niektóre z nich nadal są aktywne. Przesuwając się w głąb lądu napotkamy liczne doliny i płaskowyże z żyznymi polami uprawnymi pastwiskami. Przez północną część Celebes przebiega równik, co sprawia, że ponad połowa powierzchni wyspy jest pokryta lasami deszczowymi.

Ujung Pandang znana obecnie jako Makassar jest stolicą i największym miastem na całej wyspie, które jest swoistym centrum handlowym wschodniej Indonezji. Większość ludności wyspy stanowią Malaje których przodkowie pochodzili z kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej. Zdecydowana większość z nich żyje w małych wioskach i gospodarstwach. Cała wyspa słynie z kolei z plantacji kawy, która znana jest szerzej jako Arabica Toraja i występuje w różnych kolorach i aromatach.

Celebes jest znana w dużej mierze ze wspaniałych parków narodowych, których na jej terenie znajduje się w sumie sześć. Zaliczyć do nich można między innymi: Park Narodowy Lore Lindu, Wakatobi i przede wszystkim Morski Park Narodowy Bunaken. Park ten został jakis czas temu zaproponowany do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja ta motywowana jest faktem, iż na jego terenie utrzymywane są ogromne ilości ekosystemu raf koralowych. Cała wyspa Sulawesi słynie z kolegi z endemicznych gatunków ptaków i ryb, z których znaczna częśc zagrożona jest wyginięciem. Mimo znacząco mniejszej popularności od Bali czy Komodo, wyspa Celebes jest miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia podczas wyprawy do Indonezji.