Nowa Gwinea

Wakacje w Indonezji

Nowa Gwinea (Irian) jest drugą co do wielkości wyspą świata. Składa się ona tak naprawdę z dwóch części - Papuy Nowej Gwinei oraz należących do Indonezji prowincji: Papua oraz Papua Zachodnia. Papua Nowa Gwinea to kraj znajdujący się we wschodniej części Nowej Gwinei w regionie znanym jako Melanezja. Jej stolica to Port Moresby. Co ciekawe kraj ten jest najbardziej zróżnicowanym w świecie pod względem używanych języków, gdyż można tu wyróżnić ich blisko kilkaset. Całą Nową Gwineę zamieszkuje ludność znana jako Papuasi. Stolicą Papuy jest z kolei Jayapura, natomiast stolicą regionu Papua Zachodnia jest Manokwari.

Nowa Gwinea jest jedną z najmniej zbadanych z wysp świata zarówno od strony kulturowej jak i geograficzno - przyrodniczej. Istnieje tu wiele nieodkrytych jeszcze gatunków roślin i zwierząt.
Cała wyspa jest niezwykłym miejscem obfitym w okazy fauny i flory, liczne rafy koralowe oraz malownicze plaże. Znajdziemy tu setki unikatowych gatunków ptaków, w tym również nielotów, nietoperze, a nawet kangury. Ogólnie można powiedzieć, że fauna jest zbliżona do tej z rejonów sąsiadującej z wyspą Australii i Nowej Zelandii.

Jednym z miejsc wartych uwagi na terenie Nowej Gwinei jest malutka wyspa Biak. Ta niezwykła wyspa położona na północnym wybrzeżu Papuy jest malowniczym miejscem pełnym atoli i raf koralowych. Wyspa ma charakter typowo tropikalny, znajdziemy tutaj unikatowe gatunki ptaków oraz niezwykle piękne widoki. Samo dotarcie na wyspę nie powinno stanowić dużego problemu, gdyż mimo swojego wyobcowania znajduje się tutaj lotnisko Frans Kaisiepo, które łączy ją z wieloma miescami w całej Indonezji.